Rath má pravdu

Dalíka dovedli v poutech k soudu, který ho předčasně propouštěl z výkonu trestu za dobré chování.
Což se obávám, jsou jediná ramena, která dokáže naše soudnictví světu předvést.
Předtím si trest odpykal coby údržbář penzionu, podle jeho vlastních slov v komplexu budov, patřících více majitelům, a vůbec si to nevybral, byl tam poslán věznicí.
V komplexu budov, patřícím více majitelům, většinou nedohledají svého vlastního údržbáře ani oni sami.
Snadno si představit, že neuvěřitelně bohatý Dalík mohl dávat měsíčně sto tisíc majitelům na svůj plat ve prospěch vězeňské správy, na plat Ukrajince, co to za něj dělal, a k tomu si v penzionku užívat šámbr separé s all incluzive službami.
To je pak člověk snadno vzorný vězeň. Jen o něco krutěji trpěl ve vězení multimilionář Janoušek coby knihovník.
Popravdě to ale není až tak důležité, bohatí lidé se k nadstandardu ve věznicích dostávají i v západních zemích. Není to správné, ale není to nic, co by dávalo nejdůležitější známku soudnictví a spravedlnosti svým zemím.
Doktora Ratha k soudu nebo do jiné věznice kdysi doprovázel vrtulník s ostřelovači. Přesně si to nepamatuju, bylo to už strašně dávno, to snad ještě Sparta byla mistrem ligy.
Ramena justice nebo divadlo pro veřejnost, protože představa, že zakuklení úředníci Krajského úřadu středočeského kraje přepadnou ozbrojenou policejní kolonu, osvobodí Ratha a probijí se s ním následně do Brd, je naprosto scestná.
Rath má nicméně pravdu.
Samozřejmě ne v té části o jeho nevině, tam není o čem mluvit.
Rath musel být odsouzen a jít sedět a mělo na to stačit v nejhorším případě pár desítek měsíců a ne deset let.
A jestli existuje další nedokončená kauza a je v ní vinen, měl by dostat další trest, případně i propadnutí celého majetku a dluh nadoživotí.
Zaslouží si to za to, co udělal.
Pravdu má v něčem jiném a pro mě daleko důležitějším.
Proč zrovna on?
Ratha asi nemáte rádi, já určitě ne, ale teď nechci, abychom se bavili o jeho osobě a byli vedeni nesympatií k němu, protože i v tom může být čertovo kopýtko.
Malý test toho, jak to kdo máme v přístupu k právu.
Chytili nás kdysi v Malontech policisté s dvěma nepřipoutanými psi v autě. Ty nepřipoutané psi jsme měli my, ne oni. Autem byl peugeot 406, nízký sedan, s opěrkami předních sedadel až skoro ke stropu, za nimi na zadním sedadle ležel Jonáš, před sedadlem spolujezdce, v takové kopce pod palubní deskou seděl na podlaze Tim. Malonty, ať se neurazí, nejsou zrovna křižovatkou mezinárodních cest, i my v nich sjížděli na okrsku do hor. Nicméně jsme byli pokutováni. Což byl sám o sobě trest hlavně pro toho policistu, co měl pak vlastními slovy popsat náš zločin do protokolu velikosti pohlednice. Trvalo mu to asi deset minut a nadělal v tom hrubek víc než propadlík ve školní slohové práci. Během té doby kolem nás mimo jiné projelo auto plné mladíků, vesele se zdravících s druhým policistou, který nám v té chvíli popisoval, co všechno se může stát při nepřipoutání psů. Mladíci na něj zavolali, on jim stejně radostně odpověděl, znali se, inu venkov.
Ani jeden z těch kluků nebyl připoután. Za chvíli, to nám zrovna policista říkal, že jsme mohli dostat pokutu i dva tisíce korun, jel okolo bílý Peugeot Partner, v něm ctihodně vypadající pán, i on se znal s naším policistou, i on ho pozdravil.
Ani on nebyl připoutaný.
Zaplatili jsme pokutu, dovyslechli si, jak k nám byli policisté shovívaví, a odjeli.
Byla ta pokuta podle vás uplatněním práva nebo v kontextu s nepřipoutanými přáteli policistů jen buzerací?  Nebo přinejmenším vykazováním činnosti pro ně bezbolestnými úkony?
Psa nemáte, ale co když vás chytí policisté, jak jedete obcí šedesátkou a při vypisování pokuty a odebírání bodů okolo vesele prosviští audina s hrdě přikyvujícím pánem v obleku nebo BMW s rozjásanými mladíky, které váš exekutor v obou případech bude zdravit, ale ne měřit?
Bude to pro vás ponaučení, bude to důvod, abyste se polepšili a uvěřili v právo?
Pomalejc pak jezdit musíte, protože jste od té chvíle rychlostní recidivisté, i kdyby vám tu šedesátku nakrásně změřil automatický radar na liduprázdné výpadovce v půl třetí v noci.
Ten policista a jeho kamarádi, co v Malontech, projeli okolo nepřipoutaní a zdravili se s ním, zatímco on nám dával pokutu, to byl obraz naší společnosti.
Pořád to píši kvůli Rathovi.
Zákony jakoby platí dnem vyhlášení, ale to je nesmysl. Tak by to bylo ve společnosti, kde zákony platí obecně všechny, a kde je nový zákon přijat, aby bylo možné řešit věci, které společnost trápí a kde se policie, státní zástupci a soudci těší, až podle nich budou moci konat.
Takže by zákon začal platit až ve chvíli, kdy je podle něj někdo opravdu odsouzen? Ale ani to není pravda, protože to může být populistické exemplární gesto vůči veřejnosti, které se hodí zvlášť kolem voleb nebo cosi jako klacek na konkrétního člověka.
Tím už se Rathovi hodně blížíme.
Podle mého začne platit zákon až teprve pokud podle něj začne policie všeobecně vyšetřovat jím popsané skutky, až je v případě věcného prokázání budou žalobci posílat k soudu a soudy v celé zemi podle stejné právní normy soudit a případně odsuzovat.
A úplně největším smyslem zákona je, aby vešel tak do podvědomí lidí, že se podle něj začnou chovat, tedy že se ve své naprosté většině nebudou dopouštět jím popsaného trestného jednání.
Ještě si myslíte, že Rath sedí jako důkaz existence práva u nás?
Proč sedí on a proč nebyli odsouzeni lidé za skutky finančně nejen o jeden, ale dokonce dva řády nad ním?
Rovnost před soudem se vnímá jako rovnost jednotlivých lidí, ale měla by znamenat i shodu soudů ve stejné věci.
Doktor Rath pod dohledem právníků skrytě říká Proč já, když jsem dělal to samé, co ostatní, jen v menším měřítku. A k tomu opatrně zkouší říct, že to navíc bylo pro stranu, takže vlastně čisté.
Pražský primátor doktor Bém kdysi ve funkci slavil narozeniny, tuším čtyřicáté. Oslava to byla oficiální, takže na ni byli pozváni i zástupci velkých organizací a zahraničních firem.
A doktor Rath se přiopil a tančil na stole a děsil přítomné.
Ne tím tancem, ale radostným voláním – Je mi čtyřicet a už mám miliardu!
Já to nechci znovu poslouchat a nechci se tedy znovu ptát pána, který u toho stolu stál, ale nejsem si teď jist, že to bylo přesně takhle, možná, že panu doktoru Bémovi ubližuju, že to byly miliardy dvě.
Nespáchal ani jeden trestný čin.
Pózoval s hodinkami za šest set tisíc a šklebil se nám svým pohrdavým úsměvem skřeta.
Nikdo z jeho okolí nespáchal trestný čin, ani v Dopravním podniku, ani Opencard, jen se tehdy desítek vyvolených z okolí doktora Béma stali multimilionáři a někteří z nich miliardáři.
Ctnostní, vážení, beztrestní.
I kdyby jim cokoli hrozilo a já nechtěl podezírat policii, státní zástupce a soudce z úplatnosti, umíte si představit, jaké právníky si ti lidé za vaše peníze mohou dovolit?
Vše se to odehrálo přibližně v době páchání odsouzených trestných činů doktora Ratha. Ten byl z jiné politické strany, ale na to si naše právo asi úplně nehraje, spíš to byla jiná partička.
Dokud bude chodit po svobodě doktor Bém, a to on navždy bude, má právo doktor Rath na otázku proč zrovna on a naší odpovědí nesmí být – Protože ses provinil, ale jen – Protože tě hodili přes palubu.
Třeba na něj prstem ukázal a psy vypustil právě Bém…
Bohužel nejde jen o ty stovky miliard nikdy nesouzených a tedy neodsouzených trestných činů.
Samozřejmě, že je to hrozné, ale tři další věci jsou ještě horší.
První je, že ty peníze chybí v rozpočtu obcí, měst, kraje, ministerstev, státu. Jak tupé ovce leckdys kýveme na argumenty ministrů, že na školství, sociální služby a třeba silnice nejsou peníze. Jakoby to byl objektivní problém. Ale nebýt kriminálního vyvedení peněz z rozpočtů, ať už přímo úplatky, nesmyslnými zakázkami nebo jejich nesmyslnými cenami, bylo by to jinak.
K tomu vznikla nová společenská vrstva Nedotknutelných. Ale na rozdíl od Indie ne ze dna společnosti, kam by ti lidé patřili v právním státě, ale finanční a vlivová elita národa. Nejen ti, co se sami obohatili, ale i jejich přátelé, rodiny, děti, kterým se dostává elitního vzdělání a míst ve veřejné správě, opět generující beztrestný zisk. Úředníci, advokáti, policisté, zastupitelé, soudci navázaní na tyto lidi. Snadno získané peníze, které vytvářejí kolotoč nesprávně nastavených hodnot a cen.
Tihle lidé nezískali své peníze prací, ale na základě příslušnosti ke gangu a flexibilitou své morálky.
A ty peníze mohou použít ve volbách a také že používají. A nejde jen o koblihy, ale daleko víc o ovlivňování veřejného mínění.
I když na to u nás stačí i málo.
Třetím důsledkem je posun hranice mezi morálkou a nemravností, právem a kriminálností.
Ta hranice vede vždycky tam, kde začínají soudy odsuzovat. Vše, co se nachází těsně před touto hranicí, už je nebezpečné a možná nemravné.
Pokud je ale bezpečné přivlastňovat si před zraky všech veřejné peníze, ta hranice nebezpečného vlastně neexistuje. Nejen pro ty, kteří ji pak porušují, ale i v našich hlavách, v hlavách těch, kteří při svém množství stvrzují přijatelnost morálky společnosti.
Co myslíte, že je za tisícovkami nákupů nejdražší zdravotnické techniky, vybavení a léků?  Opravdu si myslíte, že za stejnou věc platí úředníci o desítky či stovky milionů víc než v Německu protože jsou hloupí?
Ano jsou, na mnohých místech jsou právě proto nainstalováni, aby jednak nemluvili do toho, zač jsou oficiálně placeni, a aby byli neskonale vděční kmotrům, protože nebýt toho místa na ministerstvu (správní radě…), co mají, museli by dřít jako sekuriťáci, neboť na víc nemají.
Ministerstva nakupují počítačové programy za miliardy. Samozřejmě ty programy často nefungují, jejich autoři nemají mnohdy ani potuchy o tom, co to má umět, takže spojit kolonku á3 s kolonkou cé5 , to neumějí, no, chtějte to po nich za sto milionů. Nebo miliardu. Starý program to uměl, ten, co tam zbyl ještě po DOSu. A vy si myslíte, že z té miliardy za ty špatné programy přidělávající práci skutečným úředníkům a občanům nikdo nic nemá? Že ministr či jeho poskok (většinou, pravda, bývá poskok ministr) jen tak prostě místo funkčního programu objednal u neznámé firmy bez výběrového řízení jiný předražený a nic z toho neměl?
Když někdo někde podá podnět k prošetření záhadných nákupů, už policie zjistí, že management nepochybil, takže se to vůbec nedostane k státním žalobcům natož soudům.
Ale hlavně – Kdo z nás to vlastně vnímá jako možný trestný čin?
Když není trestný Rittig, Nečasová, Bém, tak jak mají být pro vás trestní lidé, které ani neznáte.
Ona i kauza Čapí hnízdo by byla vnímána úplně jinak, kdyby většina falešných příjemců dotací a lidí, kteří jim je přidělili, seděla a propadl jim majetek.
Mnozí by se cizí koruny možná ani netkli, to uznávám, tedy být ta hranice jinde.
Jako třeba ten kamarád hejtmana v dozorčí radě jihočeských nemocnic, co mu stačila mzda 600 000 korun za to, že dozírá.
Možná i vybírá a nakupuje.
Podle vás byl a je čistší než doktor Rath?
A co správce prezidentské obory v Lánech a jeho velkopanské svévolné a hlavně beztrestné přidělování vašich peněz „subjektu vyšetřovanému policií“?
A kauzy, které z nějakého záhadného důvodu nezveřejňují ani novináři, hlídací psi demokracie?
Někdy bohulibě proto, že národ by jim neodpustil útok na jejich miláčky, jindy se týkají velkých inzerentů nebo dokonce majitelů médií, ale většinou je prostě jasné, že tohle ne, tam se nedíváme.
Nechali jsme se vtáhnout do sporu, jestli líp se mají OSVČ nebo zaměstnanci.
Nejlíp se mají hajzlové, co žijí z jejich daní.
Kolik dělníků a OSVČ je potřeba na to, aby uživilo jednoho takového parazita a co z něj pak společnost má?
Pokud by soud nad Rathem byl začátkem uplatnění práva u nás, nepochybně by se to na prvním místě projevilo na středočeském krajském úřadě.
Jeho hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová si bezskrupulózně odkloní pět milionů vašich našich peněz a dá je jako mzdu svým přátelům a spolupracovníkům strany, většinou pod záminkou analytické četby časopisů. Nikdo nikdy na úřadu ty lidi neviděl, natož výstupy jejich údajné práce. Dokonce se našel hrdina, vedoucí jednoho z odborů, který to veřejně potvrdil.
Veřejnosti to vadí tak na úrovni mávnutí rukou, policii vůbec a jede se dál.
Víte nějaký důvod, proč Rathova krabice s vínem plná peněz byla trestným činem a Jermalové pět milionů z rozpočtu kamarádům ne?
Mimochodem, vy co vedete účetnictví a děsíte se zakleknutí finanční správy, máte představu, jak se tak mohou na krajském úřadě tyhle peníze jen tak vzít a projít schvalováním?
Ne doktor Rath nebyl odsouzen pro nemravnost a zločinnost, byl odsouzen protože to někdo nahoře chtěl.
Nebo se tehdy moc lidí začalo ptát na Béma?
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová nemravná a zločinná není, protože to někdo nahoře nechce.
Česká veřejnost, podobně jako římský lid, je ráda, když císař občas předhodí lvům oběť k roztrhání.
Rath má pravdu.

Související obrázky:

Sdílejte:

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *